Lainojen ja kulutusluottojen korot 2023

Julkaisemme joka kuukausi artikkelin, johon listaamme Suomessa kulutusluottoja myöntävien pankkien ja rahalaitosten kuukausittaisen korkotason. Voit käydä lukemassa kokoamamme taulukot artikkeleista erikseen tai lukea korkotasot täältä.

Tälle sivulle olemme koonneet kuukausittain julkaistavat artikkelimme, joihin olemme koostaneet Suomessa kulutusluottoja myöntävien pankkien ja rahalaitosten kuukausittaisen korkotason selkeästi taulukoituna.

Tiesithän, että lainojen kilpailuttaminen on osa vastuullista talouden hallintaa? Me Sortterilla vertailemme lainat puolestasi nopeasti ja ilmaiseksi. Noudatamme toiminnassamme reilun lainavertailun periaatteita: asiakkaidemme etu on meille aidosti tärkein, joten haluamme, että löydät sopivimman vaihtoehdon vertailustamme.

  • usp item
    Kilpailuta laina 60 000 € asti
  • usp item
    100 % asiakkaan puolella
  • usp item
    100 % ilman piilokuluja
  • usp item
    100 % suomalainen palvelu
4,6
Perustuu 271 arvosteluun.
powered by

Kulutusluottojen korot tammikuussa 2023

Vuosi 2022 oli kokonaisuudessaan myllerrysten vuosi: koronapandemia, inflaatio, Ukrainan sota ja energiakriisi aiheuttivat suurta huolta kuluttajien taloustilanteeseen ja elämään yleisestikin. Nyt vuosi on vaihtunut ja voimme vain toivoa, etteivät globaalit kriisit enää ravisuttaisi maailmaa vuonna 2023.

Kokosimme jälleen alla olevaan taulukkoon kulutusluottojen korot Suomessa kulutusluottoja myöntävien pankkien ja rahalaitosten sivulta.

Tammikuu näyttää käynnistyvän maltillisesti, sillä kovinkaan suuria muutoksia ei koroissa näy verrattuna joulukuuhun. Korkoja on kuitenkin talouden hallinnan näkökulmasta hyvä seurata: esimerkiksi lainojen kilpailuttaminen on yksi toimiva tapa varmistua siitä, ettei maksa lainastaan turhia kuluja.

LainanmyöntäjäLainatuotePienin ilmoitettu korkoSuurin ilmoitettu korkoPienimmän koron muutosSuurimman koron muutos
NordeaJoustoluotto2.90%8.90%0.00%0.00%
AktiaKäyttölaina4.50%11.50%0.00%0.00%
S-PankkiS-Laina4.50%14.99%0.00%0,00%
Komplett BankJoustoluotto7.49%12.99%0.00%0.00%
SantanderLaina6.19%11.09%0.00%0.00%
Bank NorwegianKulutusluotto5.99%19.99%0.00%0.00%
Resurs BankKulutusluotto6.90%-0.00%0.00%
Ferratum BankFerratum Laina9.50%13.95%0.00%0.00%
Lea bankKulutusluotto7.54%19.54%0.00%0.00%
TF BankTF Bank laina7.39%14.99%0.00%0.00%
Nordax BankLaina5.90%19.90%0.20%0.00%
Brocc (ent. Balanzia)Yksityislaina7.90%19.90%0.00%0.00%
Avida FinanceLaina6.95%17.45%0.00%0.00%
OsuuspankkiJoustoluotto7.95%7.95%0.00%0.00%
InstabankYksityislaina7.99%19.99%0.00%0.00%
Danske BankKäyttölaina9%9%0.00%0.00%
Collector BankJoustolaina9.90%19.90%0.00%0.00%
Saldo FinanceSaldo laina13.90%19.90%0.00%0.00%

Taulukon tiedot kerättiin luotonmyöntäjien verkkosivuilta 29.12.2022. Ilmoitettuja korkoprosentteja verrattiin joulukuussa 2022 kerättyihin tietoihin. Taulukon muutokset on ilmoitettu prosenttiyksikköinä.