Helsinki
Takaisin blogiin

Kulutusluottojen korot maaliskuussa 2022

Selvitys paljastaa, että kulutusluottojen korkotasossa ei ole juurikaan muutoksia verrattuna helmikuuhun.

Vertaile lainatarjouksia helposti

Valitse lainasumma

9 500 €

Valitse laina-aika

6 vuotta
167 €
Arvioitu kuukausierä
tiedot
  • IlmainenIlmainen hakemus
  • Lainatarjous ilman sitoumuksiaEt sitoudu mihinkään
  • NopeaSaat lainapäätöksen samana päivänä
Laina-aika voi olla 1-15 vuotta, lainasumma 1 000–60 000 € ja korko 4–20 %. Esimerkki: Kun lainasumma on 9 500 €, korko 7 %, takaisinmaksuaika 6 vuotta, avausmaksu 0 € ja tilinhoitomaksu 5 €/kk, kuukausierä on 167 €, takaisinmaksettava summa 12 022 € sekä todellinen vuosikorko on 8,39 %.

Kulutusluottojen koroissa ei ole juurikaan muutoksia helmikuun korkotasoon verrattuna. Tarkastelimme 18 eri pankin ja rahoituslaitoksen ilmoittamia pienimpiä ja suurimpia lainatuotteiden korkoja, ja tarkastelussa mukana olevat lainanantajat ovat pitäneet korkotason maltillisena alkuvuonna 2022.

Huomasimme, että maaliskuussa 2022 kulutusluottojen korkotaso liikkuu keskimäärin 7,44–14,8 prosentin välillä. Nähtäväksi kuitenkin jää, miten korot kehittyvät vuoden kuluessa.

Mikäli haluat selvittää oman korkotasosi, onnistuu se kilpailuttamalla luoton ennen sopimuksen allekirjoittamista.

Ajankohtaiset kulutusluottojen korot

LainanmyöntäjäLainatuotePienin ilmoitettu korkoSuurin ilmoitettu korkoPienimmän koron muutosSuurimman koron muutos
NordeaJoustoluotto2.90%8.90%0.00%0.00%
AktiaKäyttölaina4.50%11.50%0.00%0.00%
S-PankkiS-Laina4.50%14.99%0.00%5.00%
Komplett BankJoustoluotto7.49%12.99%0.00%0.00%
SantanderLaina4.42%9.32%0,00%0,00%
Bank NorwegianKulutusluotto4.99%14.99%0.00%0.00%
ResursbankKulutusluotto6.95%20%0.00%0.00%
Ferratum BankFerratum Laina9.50%13.95%0.00%0.00%
BrabankKulutusluotto7.43%19.43%0,00%0,00%
TF BankTF Bank laina6.99%14.99%0.00%0.00%
Nordax BankLaina4.90%19.90%0.00%0.00%
BalanziaYksityislaina7.90%19.90%0.00%0.00%
Avida FinanceLaina6.95%19.45%0.00%0.00%
OsuuspankkiJoustoluotto7.95%7.95%0.00%0.00%
InstabankYksityislaina7.99%19.99%0.00%0.00%
Danske BankKäyttölaina9%9%0.00%0.00%
Collector BankJoustolaina9.90%19.90%0.00%0.00%
Saldo FinanceSaldo laina13.90%19.90%0.00%0.00%

Taulukon tiedot kerättiin luotonmyöntäjien verkkosivuilta 8.3.2022. Ilmoitettuja korkoprosentteja verrattiin vuoden 2022 helmikuussa kerättyihin tietoihin.

Takaisin blogiin