Kesäinen Helsinki
Takaisin blogiin

Kulutusluottojen korot heinäkuussa 2022

Kulutusluottojen korot ovat euribor-koron noususta huolimatta pysyneet maltillisina myös heinäkuussa 2022.

Kokonaisuudessaan kulutusluottojen korot ovat pysyneet lähes muuttumattomina verrattuna kesäkuun 2022 lukuihin. Suurimpia muutoksen tuulia on kokenut Lea bank, joka tunnettiin aiemmin BraBankina. Nimenvaihdoksen lisäksi sekä pankin pienin ilmoitettu korko että suurin ilmoitettu korko ovat hieman nousseet. Muiden pankkien luvuissa ei ole muutoksia edeltävään kuukauteen verrattuna.

Kilpailuttamalla lainat Sortterin lainavertailupalvelussa voit saada merkittäviä säästöjä lainakustannuksiisi.

LainanmyöntäjäLainatuotePienin ilmoitettu korkoSuurin ilmoitettu korkoPienimmän koron muutosSuurimman koron muutos
NordeaJoustoluotto2.90%8.90%0.00%0.00%
AktiaKäyttölaina4.50%11.50%0.00%0.00%
S-PankkiS-Laina4.50%14.99%0.00%0,00%
Komplett BankJoustoluotto7.49%12.99%0.00%0.00%
SantanderLaina4.53%9.43%0,00%0,00%
Bank NorwegianKulutusluotto4.99%14.99%0.00%0.00%
ResursbankKulutusluotto6.95%20%0.00%0.00%
Ferratum BankFerratum Laina9.50%13.95%0.00%0.00%
Lea bankKulutusluotto7,54%19,54%0,150,06
TF BankTF Bank laina5.99%14.99%0,00%0.00%
Nordax BankLaina4.90%19.90%0.00%0.00%
BalanziaYksityislaina7.90%19.90%0.00%0.00%
Avida FinanceLaina6.95%19.45%0.00%0.00%
OsuuspankkiJoustoluotto7.95%7.95%0.00%0.00%
InstabankYksityislaina7.99%19.99%0.00%0.00%
Danske BankKäyttölaina9%9%0.00%0.00%
Collector BankJoustolaina9.90%19.90%0.00%0.00%
Saldo FinanceSaldo laina13.90%19.90%0.00%0.00%

Taulukon tiedot kerättiin luotonmyöntäjien verkkosivuilta 30.6.2022. Ilmoitettuja korkoprosentteja verrattiin kesäkuussa 2022 kerättyihin tietoihin. Taulukon muutokset on ilmoitettu prosenttiyksikköinä.

Takaisin blogiin