Kulutusluottojen korot huhtikuussa 2024
# Ajankohtaista

Päivitetty:

Sisältövastaava Sere

Kirjoittaja:

Sere Hanski

Sisältövastaava Sere

Laatuvarmistettu:

Sere Hanski

Laatuvarmistettu

Kulutusluottojen korot huhtikuussa 2024

Kevät on usein muutosten aikaa, mutta kulutusluottojen koroissa ei ole havaittavissa muutoksia huhtikuussa 2024. Vaikka kevät jatkuukin maltillisesti korkojen vaihtelun suhteen, kannattaa korkoja seurata ja kilpailuttaa lainatarjoukset säännöllisesti osana vastuullista talouden hallintaa myös jatkossa.

Kokoamme kuukausittain alla olevaan taulukkoon kulutusluottojen korot niitä myöntävien, Suomessa toimivien pankkien ja rahalaitosten sivulta, jotta löydät ne helposti yhteen paikkaan kerättynä.

Vaikka kevät onkin muutosten aikaa, ei kulutusluottojen koroissa ole havaittavissa muutoksia huhtikuussa 2024.

Korot elävät jatkuvasti, joten niiden säännöllinen seuraaminen on järkevää. Lisäksi lainojen kilpailuttaminen on helppoa ja ilmaista. Kilpailuttaminen kannattaakin ottaa osaksi säännöllistä talouden hallintaa, sillä se on ainoa tapa varmistaa, ettet maksa lainastasi turhia kuluja. Suomen luotettavimman lainavertailupalvelu Sortterin kautta kilpailutat myös kulutusluotot vaivattomasti ja nopeasti.

LainatuotePienin ilmoitettu korkoSuurin ilmoitettu korkoPienimmän koron muutosSuurimman koron muutos
Joustoluotto2.90%8.90%0.00%0.00%
Käyttölaina4.50%11.50%0.00%0.00%
S-Laina4.50%14.99%0.00%0.00%
Joustoluotto10.50%19.50%0.00%0.00%
Laina8.96%18.21%0.00%0.00%
Kulutusluotto8.79% 8.9919.5% 19.490.00%0.00%
Kulutusluotto13.40%13.40%0.00%0.00%
Ferratum Laina9.50%13.95%0.00%0.00%
Kulutusluotto3.91%3.91%0.00%0.00%
TF Bank laina10.95%18.45%0.00%0.00%
Laina8.99%19.29%0.00%0.00%
Yksityislaina7.90%19.90%0.00%0.00%
Laina6.95%17.45%0.00%0.00%
Joustoluotto7.95%7.95%0.00%0.00%
Yksityislaina7.99%19.00%0.00%0.00%
Käyttölaina9%9%0.00%0.00%
Saldo laina14.40%19.50%0.00%0.00%

Taulukon tiedot kerättiin luotonmyöntäjien verkkosivuilta 28.3.2024. Ilmoitettuja korkoprosentteja verrattiin maaliskuussa 2024 kerättyihin tietoihin. Taulukon muutokset on ilmoitettu prosenttiyksikköinä.

Sisältövastaava Sere

Kirjoittaja

Sere Hanski

Sortterin sisältövastaava Sere on koulutukseltaan suomen kielen maisteri. Sekä opintojensa että harrastustensa puolesta oikeaoppisen ja selkeän tekstin tuottaminen sekä suunnitteleminen ovat lähellä Seren sydäntä. Pankki- ja rahoitusalaan liittyvien tekstien parissa hän on työskennellyt hieman yli vuoden päivät, mutta oppii mielellään alasta ja sen aiheista lisää jatkuvasti. 

Teemme jatkuvasti töitä sen eteen, että kirjoittamamme sisältö on laadukasta, ajankohtaista ja mielenkiintoista. Kaikki sisältömme pohjaa itsenäisyyteen ja objektiivisuuteen sekä asiantuntijuuteen. Ammattitaitoisten sisällöntuottajiemme lisäksi Sortterin sisältövastaava, finanssialan ammattilaiset ja markkinointitiimi tarkistavat sisällöt säännöllisesti.