Kuluttajat suosivat tuttuja maksutapoja
Paytrailin mukaan 90 % ihmisistä ostaa verkosta vähintään kerran kuukaudessa ja kauppa on siirtynyt verkkoon. Keskustelimme Rahan äärellä -videocastissamme Avardan kaupallisen johtajan Meeri Kantolan ja Pine & Cone:n Chief Business Development Officerin ja perustajan Sami Karhusen kanssa maksamisesta nyt ja tulevaisuudessa - verkossa ja sen ulkopuolella.
Kantolan mukaan verkkokauppaostosten osalta voidaan puhua valtavasta ilmiöstä: yhä useampi palvelu on siirtynyt verkkoon ja verkko-ostosten määrä on kasvussa. Kantolan mukaan ilmiö on positiivinen erityisesti siksi, että paikallisilta toimijoilta ostetaan enenevissä määrin. Toisaalta hänen mukaansa kaikista ulkomailta ostetuista tuotteista 25 % on Kiinasta ja 25 % Ruotsista.
“Suomalainen pohtii tyypillisesti, onko verkko-ostaminen turvallista, eettistä tai ympäristöystävällistä ja miten helposti tuotteita voi palauttaa. Toisaalta kuluttajien odotukset ovat korkeammat kuin koskaan, ja maksamisen on oltava nopeaa, kitkatonta ja läpinäkyvää”, Kantola toteaa.
Vaikka uusia maksutapoja syntyy jatkuvasti, kuluttajat suosivat tuttuja ratkaisuja. Suomessa verkkopankkimaksaminen on edelleen poikkeuksellisen vahva maksutapa verrattuna moniin muihin Euroopan maihin. Karhulan mukaan verkkomaksaminen voidaan jakaa karkeasti kahteen: maksutavat, jotka perustuvat korttijärjestelmään, eli maksu siirtyy suoraan maksukortilta tai mobiililompakkoon tallennetulta kortilta sekä maksutavat, jotka velvoittavat pankkitilin käyttöä tai pankkien verkkomaksamiseen tarkoitettuja sovelluksia. Verkkopankkimaksujen lisäksi esimerkiksi lasku ja osamaksu ovat monille kuluttajille tärkeitä erityisesti suuremmissa hankinnoissa, kuten kodin tai muodin ostoksissa.
Verkkokauppojen näkökulmasta tärkeää on tarjota maksutapoja, jotka vastaavat asiakkaiden odotuksia. Jos sopivaa maksutapaa ei löydy tai maksaminen tuntuu hankalalta, ostos jää helposti kesken.
Kassalla voi syntyä suurin kitka
Yhä suuremmat hankinnat siirtyvät verkkoon, mutta samalla Paytrailin mukaan 22 % kuluttajista keskeyttää ostotapahtuman sopivan maksutapahtuman puutteen vuoksi. Monimutkainen kassaprosessi on yksi suurimmista syistä siihen, että kuluttajat keskeyttävät ostoksen. Pitkät maksuvaihtoehtomäärät listana, ei-tutu maksutavat tai yllättävät kulut, kuten toimitusmaksut, voivat saada asiakkaan luopumaan ostoksesta viime hetkellä kassalla asioidessaan. Kantolan mukaan muun muassa maksutapojen ryhmittely tuo selkeyttä kassaan.
Myös uusien maksutapojen käyttöönotto kesken ostotilanteen voi olla monelle kynnyskysymys. Kuluttajat palaavat usein samaan verkkokauppaan ja käyttävät maksutapaa, joka on toiminut aiemmin.
Kantolan mukaan verkkopankkimaksamisen asema on vahva, mutta maksutapojen osalta kuluttajan perusvaatimusten tulee täyttyä: verkkokauppojen täytyy ymmärtää kohdeyleisönsä ja tarjota tuttuja maksutapoja sekä tehdä maksamisesta kitkatonta. Mikäli kuluttaja ei löydä mieluisaa maksutapaa tai prosessi vaatii tarpeetonta työtä, voi ostajalle tulla ähky ja tämä poistuu sivulta.
"Ihmisille on iso epämukavuustekijä ottaa uusi maksutapa käyttöön etenkin ostotilanteessa. Mikäli kuluttaja joutuu ottamaan aina uuden sovelluksen ja tekemään tämän usein sopivan maksutavan puuttuessa, voi se olla ylitsepääsemätön ongelma ja johtaa siihen, että asiakas poistuu palvelusta", Karhula kiteyttää.
