Käsillä olevat muutokset vaikuttavat kaikkiin
Keskustelimme Rahan äärellä -videocastissamme Sanoma Median strategin Tiina Kososen, Sitran pääekonomistin Matti Paavosen, Keskuskauppakamarin toimitusjohtajan Juho Romakkaniemen, LionRepin perustajan Kari Jääskeläisen sekä Googlen Sari Kauvosaaren ja Johanna Hautaviidan kanssa rahoituksen tulevaisuudesta: miten maailma muuttuu ja mihin rahoitusalan on varauduttava?
Paavosen mukaan tämän hetken keskeiset käsillä olevat muutokset kohdistuvat selkeästi väestörakenteeseen ja teknologiaan sekä luontoon, demokratiaan ja sääntöpohjaan, jotka kaikki haastavat meitä. Erityisesti teknologian kehitys ja mullistukset vaikuttavat kaikkiin: usein mietitään paljon sitä, miten väestön ikääntyminen vaikuttaa julkiseen talouteen, mutta herkästi unohtuu, että meillä on vähemmän nuoria, mikä puolestaan vaikuttaa riskinottohaluun ja yritysten perustamiseen.
Romakkanimen mukaan Suomessa pankit ovat olleet verkossa jo neljännesvuosisadan ja Euroopassakin lähes 20 vuotta, mutta pankkien markkina on edelleen kivijalkamaailman mukainen. Hänen mukaansa koko rahoitusalan isoa rakennemuutosta on odotettu jo vuosikymmenen ajan. Jääskeläinen on kuitenkin optimistinen sen suhteen, että tämä murros olisi jo nähtävissä esimerkiksi stablecoinien eli vakaavaluuttojen muodossa.
Kuinka epävarma tilanne tällä hetkellä sitten on ja mikä mahdollisesti tulee yllättämään rahoitusmarkkinan tulevaisuudessa?
Paavosen mukaan nykytilanne on aidosti epävarma, eikä näköpiirissä ole merkkejä tasaantumisesta, mikä on verrattain poikkeuksellista. Sekä Paavosen että Jääskeläisen mukaan tekoäly voi mahdollisesti vielä yllättää rahoitusmarkkinan tulevaisuudessa, kun taas Jääskeläisen mukaan erityisesti pienemmät, ketterät toimijat voivat vielä yllättää rahoitusmarkkinassa: isoja pankkeja reguloidaan niin raskaasti, etteivät ne voi olla edelläkävijöitä, mutta pienemmät toimijat voivat onnistua viemään suuren osan isompien pankkien liiketoiminnasta tulevaisuudessa.
Kosonen korostaa myös kuluttajien merkitystä tulevaisuuden suunnassa: kuluttajien odotukset muuttuvat kiihtyvällä vauhdilla ja tulevaisuudessa vaatimukset ja paineet tulevat todennäköisesti myös kuluttajien puolelta.


