Pankit mukaan kryptosijoittamiseen
Pankit ovat osoittaneet kiinnostusta kryptosijoittamiseen. Kryptovaluutat kehitettiin alun perin siksi, että ne olisivat institutionaalisesti vapaita. Mitä pankkien mukaan tulo tarkoittaisi kryptomarkkinoille?
Peuran mukaan pankkien mukaantulo on mahdollisuus, sillä isot talouden toimijat tuovat kryptovaluuttatoimintaan luotettavutta, tunnettavuutta sekä parantavat kryptojen saatavuutta.
– Monelle suomalaiselle voi olla suuri kynnys käyttää uusia palveluita, mutta jos oma pankki tarjoaa mahdollisuuden sijoittaa kryptoihin, tuo se lisää sijoittajia kryptovaluuttojen pariin ja parhaassa tapauksessa kasvattaa kryptovaluuttojen arvoa, Peura sanoo.
Kryptoalusta Coinmotion on toiminut jo vuodesta 2012. Coinmotion toivottaa pankit mielellään tervetulleeksi kryptomarkkinoille eikä näe pankkeja uhkana liiketoiminnalleen.
– Pankit eivät ole realistinen uhka, sillä Coinmotionilla on hyvin paljon kokemusta alasta ja etumatkaa palvelujen kehittämisestä pankkeihin verrattuna. Mielestäni kilpailun sijaan pitäisi lisätä yhteistyötä, jolloin kryptojen liikkuminen ja saatavuus paranevat pankkien tulon myötä, Peura sanoo.
Lue lisää kryptovaluutoista aloittelijoille suunnatusta oppaasta.